Transparent
Inloggen
Sluiten

Wedstrijden



Aanvankelijk heersend Ajax zakt diep weg maar komt met schrik vrij in Klassieker: 1-0


Tijdstip
17 januari 2021
Stadion
Johan Cruijff ArenA
Gelegenheid
Eredivisie
Televisiezender
ESPN


Aanvankelijk heersend Ajax zakt diep weg maar komt met schrik vrij in Klassieker: 1-0; image source: Pro Shots

Foto: Pro Shots

Aanvankelijk heersend Ajax zakt diep weg maar komt met schrik vrij in Klassieker: 1-0

(Gepost door Willy Rooyakkers)

Aanvankelijk heersend Ajax zakt diep weg maar komt met schrik vrij in klassieker: 1-0
Ajax won zondagavond de klassieker met benauwde cijfers van aartsrivaal Feyenoord. De enige goal van de technisch matige wedstrijd werd na ruim twintig minuten gemaakt door youngster Ryan Gravenberch die prima een mannetje uitkapte en vanaf een meter of vijftien doelman Nick Marsman met zijn linkerbeen kansloos liet: 1-0. Vooral na de rust zakten de gastheren echter af naar een bedenkelijk niveau en mocht men van geluk spreken dat Feyenoord niet kreeg waar het recht op had.

Hoe Ajax het voor elkaar kreeg om in dit duel zo diep weg te zakken is een zorg voor later. De hoofdzaak is dat de drie belangrijke punten over de streep werden getrokken. Alleen de manier waarop dat gebeurde doet wel enigszins vrezen voor de toekomst. De thuisploeg begon zoals verwacht totaal dominant aan de topper die vooral in het eerste half uur uit eenrichtingsverkeer richting Feyenoord-doel bestond. De bezoekers trokken zich massaal terug en wisten de bal amper in bezit te houden als Ajax weer eens slordig was. Veel kansen wist de ploeg van trainer Erik ten Hag, die weer gekozen had voor Jurriën Timber als centrale verdediger, echter niet af te dwingen. Een kopballetje van Nicolas Tagliafico en een aantal dreigende momenten waarbij vooral Quincy Promes weer slordig was in de eindpass, dat was het wel zo’n beetje. Maar toch viel dan de verdiende openingsgoal toen Ryan Gravenberch werd aangespeeld door Sébastien Haller en vanaf een meter of zestien behendig een mannetje uitkapte en vervolgens met links geplaatst de verre hoek wist te vinden: 1-0. Keeper Marsman zag er hier niet helemaal gelukkig uit maar dat deed niets af aan de prima actie van Gravenberch.

Het leek wachten op de 2-0 want Feyenoord was even de kluts kwijt maar de thuisploeg speelde verschillende keren kansrijke situaties niet goed uit. In de laatste fase van de eerste helft kwam Feyenoord ook enkele keren dreigend door. Zo was er een opgelegde kans voor Ridcegiano Haps, na prima doorsteken van de dreigende Steven Berghuis, maar André On ana redde prima. Ook kwam Jens Toornstra alleen door maar hij bleek buitenspel te staan.
Ajax haalde de rust met 1-0, na een superiere start mocht men daar zelfs nog blij mee zijn. Gravenberch was aangeslagen en kon niet meer verder, Jurgen Ekkelenkamp kwam hem vervangen. Het kwam het spel van de lijstaanvoerder bepaald niet ten goede. Nadat Ajax even had aangezet om de 2-0 te maken, resulterend in wat halve kansen en een goede voor Haller die een teen tekort kwam op een voorzet van Dusan Tadic, werd het meer en meer Feyenoord dat het betere van het spel kreeg. Ten Hag wisselde ook nog de niet okselfrisse Noussair Mazraoui en de moegestreden Antony. Bij iedere wissel leek Ajax nog minder te worden, zo was erop een gegeven moment totaal geen sprake meer van diepte.

Feyenoord rook zijn kansen en leek voor 1-1 te hebben gezorgd toen Nicolai Jorgensen scoorde op aangeven van Jens Toornstra. Na bestudering van de beelden bleek laatstgenoemde een centimeter buitenspel te hebben gestaan. Mazzel dus voor de ploeterende Amsterdammers die steeds verder wegzakten in een soort van oneindig moeras. Er lagen genoeg mogelijkheden om het aandringende Feyenoord weg te counteren maar de eindpass was telkens zeer zwak of men zag zelfs de mogelijkheid tot het geven van die bal niet. Het was bij tijd en wijle schrijnend om te zien. Nadat Berghuis een grote kans op 1-1 net naast zag gaan leek Ajax met de schrik vrij te komen maar diep in de blessuretijd moest Onana nog katachtig redden op een vlammend schot van Leroy Fer in de korte hoek. Scheidsrechter Danny Makkelie, vaak wat pietfluttig fluitend, trok echter liefst zeven minuten blessuretijd bij en dat werd Ajax bijna alsnog fataal. Bijna, niet helemaal. Bij een laatste hoge bal in de zestien meter van Ajax was het invaller Luis Sinesterra die boven de kansloze Onana de lat raakte met een onorthodoxe kopbal. Ajax overleefde op het tandvlees maar mocht zich vandaag niet beklagen over de keuzes van Vrouwe Fortuna.


[video] Highlights | Ajax - Feyenoord


Ronald de Boer: 'Ajax echt dramatisch'

De analisten van ESPN waren het er na afloop over eens dat Ajax na een redelijke start ver wegzakte. Ronald de Boer: "Ajax speelde echt dramatisch, echt heel slecht. Feyenoord had zeker een punt verdiend." Collega Kenneth Perez sloot zich hierbij aan: "Ajax zit gewoon in een hele slechte fase. Het is zo slordig, zo matig."

Mario Been had min of meer hetzelfde geconstateerd: "Toen Feyenoord de schroom van zich afgooide zag je dat er vandaag veel meer inzat."


Steven Berghuis: 'Ik mis twee kansen, daar baal ik van'

Bij Feyenoord was Steven Berghuis na afloop niet blij. Vooral niet vanwege zijn twee enorme kansen die hij naast het doel van André Onana mikte. "Daar moet er zeker eentje van in", sipte hij tegen ESPN-verslaggever Hans Kraay, "Daar baal ik enorm van. Onana pakt die bal van Leroy Fer fantastisch maar ik moet gewoon scoren. We lieten ons in het begin terugdrukken, de kont in de zestien, maar daarna kwam Ajax niet meer in hun kracht."


[video] Ten Hag over gewonnen Klassieker: 'Groot compliment aan de ploeg'


Dick Advocaat: 'Ons tactische plannetje werkte goed'

Feyenoord-trainer Dick Advocaat had een goed Feyenoord gezien: "De eerste helft was rommelig maar Ajax kwam niet echt bij onze goal. Dat doelpunt vond ik wel een fout, er zat teveel ruimte tussen het schot en de spele, je moet naar de bal toe."

Na de pauze werkte zijn plan beter en beter: "Ajax is toch een goede ploeg maar wij waren dominant. Wij schoven telkens een mannetje door met Diemers, Toornstra en Fer. Dat betekent wel dat je achterin één op één speelt maar dat deden ze geweldig. Het elftal had meer verdiend."


Daley Blind: 'We stonden goed onder druk maar de punten blijven in Amsterdam'

Namens Ajax verscheen een opgeluchte Daley Blind voor de camera's: "Drie punten, geen speld tussen te krijgen", verzuchtte hij met een knipoog, "Het was spannend voor ons. Feyenoord vond op een gegeven moment de juiste manier om druk te zetten en schoof een man door. Daar hadden we moeite mee, konden zelf geen druk meer krijgen. Toen konden we alleen nog maar ophouden en het kwam op strijd aan. We hebben laten zien dat we dat ook kunnen."

Blind liet nog weten zich geen zorgen te maken vanwege het matige spel. "We willen altijd dominant maar dat kan niet altijd. Dat was na rust ook de verdienste van Feyenoord, zo eerlijk moet je zien. Wel vond ik dat we in de tegenstoot veel beter de kansen hadden moeten uitspelen. Daar lagen zoveel mogelijkheden."


[video] Ten Hag vindt dat Ajax het slechtste speelschema heeft


Ryan Gravenberch: 'Ik zocht naar gaatje en vond dat met links'

Ryan Gravenberch werd uiteindelijk dan de matchwinnaar. "Ik kreeg de bal van Haller en zocht naar het gaatje maar kon dat niet vinden", dacht hij hardop, "Maar toen besloot ik naar links te kappen en scoorde ik alsnog."

De jongeling vond niet dat Feyenoord al snel in de wedstrijd kwam. "Voor de rust hadden ze amper een kans maar daarna liepen wij terug en werd het op het einde nog billen knijpen."

De reden dat de jongere broer van Spartaan Danzell niet het einde van de wedstrijd haalde was zijn rug. "Mijn onderrug, daar heb ik vaker last van. Dan gaat het weer weg en dan komt het weer terug. Als ik door had gespeeld was het verergerd en was ik er langer uit geweest.'


Erik ten Hag: 'Geweldige spirit in de ploeg"

Erik ten Hag was vooral tevreden met de uitslag. "We hebben 30 tot 35 minuten goed en dominant gespeeld", zei hij. "Daarna was het soms overleven. Maar dat hebben we wel gedaan. Er zit een geweldige spirit in deze ploeg.”

De trainer zag zijn ploeg vermoeidheid tentoonspreiden: "We hebben ook last van het schema, FC Twente en feyenoord hadden een dag langer rust. Dat zag je op een gegeven moment wel." Hij baalde ook van zijn iets te smalle bank. "Ik moest wisselen en dat is niet erg als je Kudus en Neres kunt brengen maar dat was nog niet mogelijk."


Karakteristieken

Uitslag: 1-0 (1-0)

Doelpuntenmakers:

Goal
1-0 Ryan Gravenberch ('22)
Scheidsrechter
Makkelie
Toeschouwers
0 toeschouwers

Kaarten: -


Opstelling Ajax

Dusan TadićSébastien HallerAntony Matheus dos Santos


Ryan GravenberchQuincy PromesDavy Klaassen


Nicolás TagliaficoDaley BlindJurriën TimberNoussair Mazraoui


André Onana

Wissels:

'46 Jurgen Ekkelenkamp voor Ryan Gravenberch
'66 Zakaria Labyad voor Antony Matheus dos Santos
'66 Perr Schuurs voor Noussair Mazraoui
'73 Edson Álvarez voor Quincy Promes
'83 Brian Brobbey voor Sébastien Haller


Opstelling Feyenoord

HapsJorgensenBerghuis


DiemersToornstraFer


MalaciaSenesiSpajicGeertruida


Marsman

Wissels:

'63 Sinisterra voor Haps
'84 Pratto voor Diemers


Pool

De ruststand en uitslag van deze wedstrijd is door geen van de deelnemers aan de Pool goed voorspeld.

De top vijftien:

  Score Voorspelling
 6 4-1 (2-0)
 5 3-0 (1-0)
 5 2-0 (1-0)
 5 3-0 (1-0)
 5 2-0 (1-0)
 5 2-0 (1-0)
 5 4-1 (2-0)
 5 2-0 (1-0)
 5 1-0 (0-0)
10  5 2-0 (1-0)
11  5 4-0 (1-0)
12  5 3-0 (1-0)
13  5 2-0 (1-0)
14  5 3-0 (1-0)
15  5 4-1 (2-0)

Bekijk ook het algemeen klassement in de Pool.


Man van de Wedstrijd

De wedstrijd als geheel werd door de fans gewaardeerd met een 5.49. Hieronder is de uitslag van de Man of the Match verkiezing van deze wedstrijd weergegeven. Achter elke spelersnaam staat tussen haakjes het aantal stemmen en de daarmee behaalde score voor het Man van de Wedstrijd klassement.

1. André Onana (83 -> 5,0)
2. Ryan Gravenberch (61 -> 4,0)
3. Daley Blind (20 -> 3,0)
4. Noussair Mazraoui (16 -> 1,5)
4. Jurriën Timber (16 -> 1,5)
6. Edson Álvarez (5 -> 0,0)
6. Niemand (5 -> 0,0)
8. David Neres (2 -> 0,0)
8. Dusan Tadić (2 -> 0,0)
8. Lisandro Martínez (2 -> 0,0)
8. Mohammed Kudus (2 -> 0,0)
12. Perr Schuurs (1 -> 0,0)
12. Nicolás Tagliafico (1 -> 0,0)
12. Davy Klaassen (1 -> 0,0)
12. Brian Brobbey (1 -> 0,0)
16. Matthijs de Ligt (0 -> 0,0)
16. Bruno Varela (0 -> 0,0)
16. Joël Veltman (0 -> 0,0)
16. Kik Pierie (0 -> 0,0)
16. Donny van de Beek (0 -> 0,0)
16. Carel Eiting (0 -> 0,0)
16. Klaas Jan Huntelaar (0 -> 0,0)
16. Quincy Promes (0 -> 0,0)
16. Benjamin van Leer (0 -> 0,0)
16. Siem de Jong (0 -> 0,0)
16. Razvan Marin (0 -> 0,0)
16. Zakaria Labyad (0 -> 0,0)
16. Hakim Ziyech (0 -> 0,0)
16. Lassina Traoré (0 -> 0,0)
16. Kasper Dolberg (0 -> 0,0)
16. Jurgen Ekkelenkamp (0 -> 0,0)
16. Noa Lang (0 -> 0,0)
16. Sergino Dest (0 -> 0,0)
16. Juan Familio-Castillo (0 -> 0,0)
16. Hassane Bandé (0 -> 0,0)
16. Dominik Kotarski (0 -> 0,0)
16. Kjell Scherpen (0 -> 0,0)
16. Danilo Pereira da Silva (0 -> 0,0)
16. Sontje Hansen (0 -> 0,0)
16. Naci Ünüvar (0 -> 0,0)
16. Ryan Babel (0 -> 0,0)
16. Maarten Stekelenburg (0 -> 0,0)
16. Noa Lang (0 -> 0,0)
16. Antony Matheus dos Santos (0 -> 0,0)
16. Kenneth Taylor (0 -> 0,0)
16. Sean Klaiber (0 -> 0,0)
16. Devyne Rensch (0 -> 0,0)
16. Victor Jensen (0 -> 0,0)
16. Sébastien Haller (0 -> 0,0)


Voorbeschouwingen


Wat vind jij van de wedstrijd?

Om te reageren moet je ingelogd zijn. Gebruik de links bovenin beeld om een loginnaam aan te maken danwel in te loggen.