Coëfficiëntenmalaise, Nederland is tweede CL-plek kwijt
29 januari 2026 14:51
Foto: Pro Shots

Nu zowel Ajax als PSV zijn uitgevoetbald in de UEFA Champions League en ook de overige Nederlandse clubs niet bepaald hoge ogen gooien in Europa, is Nederland de tweede directe kwalificatieplek voor de UEFA Champions League definitief kwijtgeraakt. Daardoor is dit voorlopig weer het laatste seizoen dat er twee Nederlandse clubs direct de competitiefase van het miljardenbal instromen. Vanaf komend seizoen kwalificeert alleen de Nederlandse kampioen zich nog direct voor de Champions League.
Door de prestaties van Portugese clubs dit seizoen, waar Sporting Clube de Portugal, Benfica én SC Braga al zeker zijn van het bereiken van de volgende ronde is Nederland nu al op een onoverbrugbare achterstand gezet. Feyenoord en Go Ahead Eagles maken nog een minimale kans om de tussenronde te bereiken in de UEFA Europa League, terwijl voor FC Utrecht het Europese seizoen er na donderdagavond ook definitief opzit. Nederland heeft met AZ nog één ijzer in het vuur. De Alkmaarders nemen het in de tussenronde van de UEFA Conference League volgende maand op tegen het nietige Noah FC.
Maar zelfs bij een Alkmaarse eindoverwinning in het derde toernooi van Europa kan de tweede directe plek voor de Champions League niet meer redden dit seizoen. Daardoor mogen de Nederlandse clubs de komende jaren weer de achtervolging inzetten op Portugal. Hoewel Nederland de voorbije jaren juist heel dichtbij de nummer vijf Frankrijk kwam, is die situatie nu weer volledig veranderd.

